MBG 1210 SC. Big boxes with SC locking system
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€449.50
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
MBG 1210 SC
Manufacturer no.
MBG 1210 SC
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.MBG 1210 SC
Country of originGermany
ConditionNew
Article
MBG 1210 SC
Extra safety
AUER Packaging's closed big box with SC locking system features four padlocks which protect the contents of the big box from unauthorised access. Closure sets can be pre-installed in the factory or ordered subsequently as an accessory.
AUER Packaging's closed big box with SC locking system features four padlocks which protect the contents of the big box from unauthorised access. Closure sets can be pre-installed in the factory or ordered subsequently as an accessory.
- With lid
- Pre-installed in factory or as accessory
- Four padlocks
- Optimal protection for contents
Frequently Bought Together
-
This Item:
€449.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
BBG 1208 SASC. Big boxes with SA/SC locking system
€343.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
MBG 1210K SASV. Big boxes with SA/SV locking system
€458.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 120 x 100 x 114 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 111 x 91 x 82 cm |
| Design | Base and sides closed 4 feet 4 padlocks with eyebolt SC with lid |
| Material | 1 A new material HD-PE |
| Weight | 42 kg |
| Volume | 900 liter |
| Note | Do not fill with liquids |
| Colour | silver grey similar RAL 7001 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | MBG 1210 SC |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 42.000000 |
| Note | Stück auf Palette - 2 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










