UN BBG 1210K SA. Big boxes with hinge lid, 111x91x61 cm
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€429.31
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
UN BBG 1210K SA
Manufacturer no.
UN BBG 1210K SA
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.UN BBG 1210K SA
Country of originGermany
ConditionNew
Article
UN BBG 1210K SA
Inner dimensions L x W x H: 111 x 91 x 61 cmDesign: 3 skids, UN approvalFor extra convenience
AUER Packaging's big box with hinge lid (SA) combines all the advantages of the big box series with a functional hinge which is mounted on the lid and on one of the long sides of the box. The lid opens to more than 90 degrees, which makes loading and unloading the box especially easy.
AUER Packaging's big box with hinge lid (SA) combines all the advantages of the big box series with a functional hinge which is mounted on the lid and on one of the long sides of the box. The lid opens to more than 90 degrees, which makes loading and unloading the box especially easy.
- Locks in place centrally at 95°
- Especially sturdy
- Very convenient to use
- Hinge also available on its own
Frequently Bought Together
-
This Item:
€429.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
BBG 1208R. Big boxes solid, 4 wheels
€191.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
BBG 1210R SA. Big boxes with hinge lid, 111x91x61 cm
€421.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions (without locking system) L x W x H | 120 x 100 x 93 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 111 x 91 x 61 cm |
| Design | Base and sides closed 3 skids 2 fixing hinges SA with lid |
| Material | 1 A new material HD-PE |
| UN approval | 11H2/Y/*/H/AUER-3297-24-OKF/2052/570 * = Month and year of manufacture UN label, supplied loose, for self-assembly |
| Weight | 48.41 kg |
| Volume | 670 liter |
| Note | Do not fill with liquids |
| Colour | Base: silver grey similar RAL 7001 skids: traffic black similar RAL 9017 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | UN BBG 1210K SA |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 50.570000 |
| Note | External dimensions (without locking system) |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










