Knipex 94 15 215. Cutter for flat ribbon cable
€51.49
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL30270
Manufacturer Nr.
94 15 215
Cutter for flat ribbon cable
Frequently Bought Together
-
This Item:
€51.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 75 12 125. Electronics side cutter, with facet and wire clip, with plastic sleeves, 125 mm
€41.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Piergiacomi TR 30 D. ESD side cutter
€10.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
For crush-free cutting of flat ribbon cables up to 56 mm wide. Replaceable cutting support with stop angle for right-angled cutting. With opening spring and ratchet. - Blade length: 56.0
- For crimp-free cutting of flat ribbon cables up to 56 mm wide.
- Replaceable cutting support with stop angle for right-angled cutting
- With opening spring and ratchet
Product details
| item number | WL30270 |
| model | 94 15 215 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 94 15 215 |
| dimensions (LxWxH) | 215 mm x 73 mm x 58 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 225 mm x 75 mm x 55 mm |
| Packaging volume | 0.928 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 215 mm |
| type of handle | With plastic sleeves |
| Manufacturer Nr. | 94 15 215 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought











