JBC MVE-A. Desoldering / Vacuum Pump
€578.01
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL31031
Manufacturer Nr.
MVE-A
Desoldering / Vacuum Pump
Frequently Bought Together
-
This Item:
€578.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC HDE-2UD. High power supply unit, 230 V
€970.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC DDE-2C. 2 channel control unit, 230 V
€864.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- compressed air operated with Venturi nozzle
Product details
| item number | WL31031 |
| model | MVE-A |
| manufacturer | JBC |
| manufacturer item number | MVE-A |
| dimensions (LxWxH) | 225 mm x 145 mm x 55 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 280 mm x 195 mm x 115 mm |
| order unit | piece |
| pressure | 4–6 Bar |
| vacuum | 90% / 680mmHg / 26.8inHg (at 6 bar) |
| pedal connection | P-005 |
| ambient operating temperature | 10–40 °C |
| flow rate desoldering module | 15 SLPM |
| suitable control unit | DDE, DME |
| suitable handle | DS360, DR560 |
| Manufacturer Nr. | MVE-A |
|---|---|
| Manufacturer | JBC |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | JBC Soldering SL, Ramón y Cajal 3, ES-08750 Molins De Rei, www.jbctools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought











