PSESD LED system light PS WorkLED SE 1040, rotatable
€287.55
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL40866
Manufacturer Nr.
ESD LED system light PS WorkLED SE 1040, rotatable
Frequently Bought Together
-
This Item:
€287.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Glamox C80547922. Linear System Lighting C80-SR/RR1122 G2 LU 3600 HO DALI 827-865 CCT DIF
€231.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Glamox FXX589330. Interior General Lighting FX45-P2006 0/100 AL 5000 HF 840 C2.5 SMP
€284.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
The mounting options of the PS WorkLED SE ESD LED system light are compatible with the common system profiles and all other surfaces. The rotating function of this LED workstation light ensures that the light can be directed to a specific area. The multi-function push-button allows the light to be dimmed and the desired brightness level to be saved (double push-button action).
- Very long service life
- homogeneous, ergonomic and glare-free light
- energy conservation
- robust aluminium housing
- Dimmable via integrated push-button as standard
- Tool-free rotation of the lamp to align the light
- Saving the desired brightness level
- Extremely slim and space-saving design
- Simple installation on common workstation profiles
- Integrated control gear
- ESD-compliant
- Illuminance: 531 lx @ 1m
Product details
| item number | WL40866 |
| model | PS WorkLED SE rotat. 1040 ESD |
| manufacturer | PS |
| length | 536 mm |
| order unit | piece |
| nominal power | 13 W |
| voltage | 230 V |
| temperature range °C | -10–30 °C |
| Lamp or magnifier type | system light |
| dimmable | yes |
| colour temperature | 4000 °K |
| protection class | 1 |
| protection class | 30 IP |
| Manufacturer | A1-ESD |
|---|---|
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










