Lindström 8141 CO. Diagonal cutters, 80 series, oval jaws, antistatic, 0.1-1.25 mm
LINDSTRöM
Original product
Net price (excl. VAT)
€67.72
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL52705
Manufacturer no.
8141 CO
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.8141 CO
ConditionNew
Article
WL52705
Diagonal cutters, 80 series, oval jaws, antistatic, 0.1-1.25 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€67.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Belzer 2646 RA. side cutters with oval head 0.1 mm-1 mm
€83.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 72 11 160. Side cutter for plastic, 45 ° angled cutting edges, 160 mm
€35.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cutting edge design | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL15998 | with bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16035 | with fine bevel | oval | 0,3 - 2 mm |
| WL18828 | with fine bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL16021 | with fine bevel | oval | 0,2 - 1,6 mm |
| WL23832 | without bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL23223 | with fine bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16038 | with bevel | oval | 0,4 - 2 mm |
| WL52705 | without bevel | oval | 0,1 - 1,25 mm |
| WL52706 | without bevel | sharpened to a point | 0,1 - 0,8 mm |
| WL52707 | without bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
Precision side cutters, flush cut with oval head and ESD-safe handles made of conductive material 0.1-1.25 mm. The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool.
- Side cutters, series 80, oval jaws
- ESD-safe handles made of synthetic material with opening spring
- Cut/Wate: Micro-Bevel® and Flush and Ultra-Flush®
- The specified cutting capacity applies to copper wire
- Suitable for cutting copper
- High Performance Steel Alloy
- Burnished
- The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool
- Induction hardened cutting edges, 63-65 HrC
- Friction-reducing screw connection which increases the line accuracy of the cutting edges
- Especially suitable for work on cable harnesses and for assembly tasks on printed circuit boards
- Version "CO" with antistatic, conductive grip sleeves
Product details
| item number | WL52705 |
| model | 8141 CO |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | 8141 CO |
| dimensions (LxWxH) | 155 mm x 100 mm x 65 mm |
| order unit | piece |
| ESD safe | yes |
| VDE | no |
| Cutting capacity side cutter | 0,1 - 1,25 mm |
| packaging mass | piece |
| Cutting edge design | without bevel |
| head width | 10 mm |
| Jaw shape | oval |
| type of side cutter | side cutter |
| Manufacturer Nr. | 8141 CO |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










