Knipex 98 56 09. Replacement blade for 98 56, 185 mm
€8.58
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62328
Manufacturer Nr.
98 56 09
Replacement blade for 98 56, 185 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€8.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T5520. SPIRA-FLEX retractable tape, 20 m
€40.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T1280. Cable cutter, titanium nitride, capacity 8 - 28 mm d.
€13.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Replacement blade for 98 56 Straight blade with special grinding; replaceable. With hinged blade guard, captive integrated in the handle. Blade back covered with plastic to prevent short circuits. Handle with slip guard.
- Straight blade with special grinding
- Replaceable
- With hinged blade guard, captive integrated in the handle.
- Blade back covered with plastic to prevent short circuits
- Handle with slip guard
Product details
| item number | WL62328 |
| model | 98 56 09 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 98 56 09 |
| dimensions (LxWxH) | 115 mm x 70 mm x 1 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 80 mm x 20 mm x 5 mm |
| Packaging volume | 0.008 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 185 mm |
| Manufacturer Nr. | 98 56 09 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










