ER 22-375+DM. Pails ro with, 22 liter
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€4.77
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
ER 22-375+DM
Manufacturer no.
ER 22-375+DM
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.ER 22-375+DM
Country of originGermany
ConditionNew
Article
ER 22-375+DM
ISO-Volume: 22 literHandle: Metal handle with handholdLid: with lidThe classic pail
AUER Packaging's round pail is the tried and trusted means of storing and transporting liquid and solid substances. It is manufactured from food-safe plastic, making it ideally suited for holding stocks of foodstuffs.
AUER Packaging's round pail is the tried and trusted means of storing and transporting liquid and solid substances. It is manufactured from food-safe plastic, making it ideally suited for holding stocks of foodstuffs.
- ISO capacities
- Food-safe
- Customisable thanks to versatile printing options
- Available with or without lid
Frequently Bought Together
-
This Item:
€4.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
SC A 0.65-99 F5. Screw-top jars Basic, White pail, dark-grey lid
€2.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
SC I 0.65-99 F5. Screw-top jars Basic, White pail, dark-grey lid
€2.43Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Comprising | Pail with lid, metal handle with handhold |
| Diameter x Height | 37.5 x 27 cm |
| Interior height | 25 cm |
| Weight | 743 g |
| weight-bearing capacity | 33 kg |
| load | 165 kg |
| Colour | traffic white similar RAL 9016 |
| ISO-Volume | 22 liter |
| Handle | Metal handle with handhold |
| Lid | with lid |
| Material | PP |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | ER 22-375+DM |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 0.743000 |
| Note | Stück auf Palette - 336 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










