TB 6422 F1. Tool boxes Pro, 60x40x23 cm
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€44.81
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
TB 6422 F1
Manufacturer no.
TB 6422 F1
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.TB 6422 F1
Country of originGermany
ConditionNew
Article
TB 6422 F1
Outer dimensions L x W x H: 60 x 40 x 23 cmColour combination: Dark-grey box, dark-grey lidDesign: without lockIngeniously linked
AUER Packaging's Tool Box Pro is a sophisticated, multi-purpose container for secure storage and transportation of a wide variety of different contents. The patented bayonet fitting enables a fast and secure linking of several tool boxes.
AUER Packaging's Tool Box Pro is a sophisticated, multi-purpose container for secure storage and transportation of a wide variety of different contents. The patented bayonet fitting enables a fast and secure linking of several tool boxes.
- Patented linking system
- Spring-loaded lid
- Automatic lid locking
- Customised accessories: Padding, deep-drawn inserts, tool carriers and many more besides.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€44.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
TB SEDW 64. foam-inlay lid nubbly, 60x40
€18.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
TB 4344 F1. Tool boxes Pro, 40x30x45 cm
€37.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 60 x 40 x 23 cm |
| Colour combination | Dark-grey box, dark-grey lid |
| Stacking height | 22 cm |
| Design | without lock |
| Inlet | 59.3 x 34.8 cm |
| usable interior height | 18.7 cm |
| Weight | 3.82 kg |
| Material | ABS |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | TB 6422 F1 |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 3.820000 |
| Note | Stück auf Palette - 45 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought





