UN BBG 1210K SASV. Big boxes with SA/SV locking system
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€447.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
UN BBG 1210K SASV
Manufacturer no.
UN BBG 1210K SASV
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.UN BBG 1210K SASV
Country of originGermany
ConditionNew
Article
UN BBG 1210K SASV
Safety Plus
AUER Packaging's closed big box with SA/SV locking system provides an excellent level of security thanks to its two sturdy fixing hinges (SA) and its snap fastener (SV). This closure set can be pre-installed in the factory or ordered subsequently as an accessory.
AUER Packaging's closed big box with SA/SV locking system provides an excellent level of security thanks to its two sturdy fixing hinges (SA) and its snap fastener (SV). This closure set can be pre-installed in the factory or ordered subsequently as an accessory.
- With lid
- Pre-installed in factory or as accessory
- Robust and especially secure
- Optimal protection for contents
Frequently Bought Together
-
This Item:
€447.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
BBG 1210R SASC. Big boxes with SA/SC locking system
€455.30Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
UN BBG 1208K SASC. Big boxes with SA/SC locking system
€425.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions (without locking system) L x W x H | 120 x 100 x 83 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 111 x 91 x 61 cm |
| Design | Base and sides closed with lid 3 skids 2 fixing hinges SA 1 snap fastener SV 1 padlock Burg-Wächter |
| Material | 1 A new material HD-PE |
| UN approval | 11H2/Y/*/H/AUER-3297-24-OKF/2052/570 * = Month and year of manufacture UN label, supplied loose, for self-assembly |
| Volume | 670 liter |
| Weight | 49.02 kg |
| Note | Do not fill with liquids |
| Colour | Base: silver grey similar RAL 7001 skids: traffic black similar RAL 9017 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | UN BBG 1210K SASV |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 51.180000 |
| Note | External dimensions (without locking system) |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










