Dino-Lite AM4115T-YFGW
Lead time
1 week
DINO-LITE
Original product
Net price (excl. VAT)
€759.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
AM4115T-YFGW
Manufacturer no.
AM4115T-YFGW
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.AM4115T-YFGW
EAN4712805475513
Country of originTaiwan, Province of China
Customs tariff number90119090
ConditionNew
Article
AM4115T-YFGW
The Dino-Lite AM4115T-YFGW digital microscope is optimized for research and viewing fluorescent objects by using 525nm LEDs. It has a 570nm emission filter that is designed to observe but not limited to Cy3 and TRITC. Compared to the traditional fluorescence microscope's band-pass type of emission filters, the Dino-Lite's long-pass type emission filter provides visibility and sensitivity over a larger range of the fluorescence wavelength. The AM4115T-YFGW has the capability of switching the light source from the 525nm green excitation LED's to the white LED, which is convenient for locating the object and obtaining an easy focus. » Special models available on request.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€759.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM5216ZT
€618.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4515ZT
€679.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price







Additional Info
| Dino-Lite range: | Dino-Lite Special lighting |
|---|
Lighting
| Light/ LED type: | 525nm excitation + white |
|---|---|
| Number of LEDs: | 7 FL + 1 White |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | No |
| Diffuser available: | No |
| Emission filter: | 570nm, LP |
| Fluorophores: | Cy3, TRITC |
| Polarizer: | No |
Optics
| Magnification: | 20-220x |
|---|---|
| Macro zoom: | No |
| Working distance: | Standard |
| Lens type: | Glass with anti-reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1.3 Megapixel (1280x1024) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.9 and up |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Composite/ plastic housing |
|---|---|
| Magnification lock: | Yes |
| Dimensions: | 10.5cm (L) x 3.2cm (D) |
| Weight: | 105g |
| Cable length: | 1.8m |
Features
| Special feature: | No |
|---|---|
| Measurement: | Yes |
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
| ESD safe: | No |
Information
| Package contents: | Microscope, Carry pouch, Software CD, Calibration target, User manual | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Regulatory approval: | CE, FCC, ROHS | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Price range: | €550,00 - €750,00 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Working distance/ field of view/ depth of field: |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Special Light: | ![]() |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | AM4115T-YFGW |
| Manufacturer | Dino-Lite |
| Country of Manufacture | Taiwan, Province of China |
| EAN | 4712805475513 |
| ESD equipment | USB Mikroskop |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 1.000000 |
| HS-Code | 90119090 |
| GPSR manufacturer information | A1-ESD equipment GmbH. Keldersstr. 15, DE-42697 Solingen, www.esd.equipment |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought











