TB TR 64 FE. Tool box transport trolleys, 64x44x13,7 cm
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€71.01
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
TB TR 64 FE
Manufacturer no.
TB TR 64 FE
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.TB TR 64 FE
Country of originGermany
ConditionNew
Article
TB TR 64 FE
Outer dimensions L x W x H: 64 x 44 x 13,7 cmDesign: 2 steering castors, 2 steering castors with wheel stopCoupled on wheels
The transport trolley for tool boxes by AUER Packaging is equipped with the innovative coupling system. It guarantees safe and effortless transport of tool boxes, even when boxes are stacked and the contents are heavy.
The transport trolley for tool boxes by AUER Packaging is equipped with the innovative coupling system. It guarantees safe and effortless transport of tool boxes, even when boxes are stacked and the contents are heavy.
- Ergonomic
- Adapted for tool box series
- High load-bearing capacity
- Particularly smooth-running wheels
Frequently Bought Together
-
This Item:
€71.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
TB WH 43-7016. Wand- / Bodenhalterung Toolboxen, 40x30x3 cm
€25.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
SW RO. Stacking trolleys
€294.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 64 x 44 x 13.7 cm |
| Design | 2 steering castors, 2 steering castors with wheel stop |
| Weight | 1.42 kg |
| load | 250 kg |
| Suitable for basic dimension | 600 x 400 |
| Note | The load is reduced by 125 kg in combination with toolboxes with base dimensions of 40 x 30 cm. |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | TB TR 64 FE |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 1.450000 |
| Note | Stück auf Palette - 36 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










