Weller Erem 544E. Chain nose pliers with narrow half-round jaws.
€91.97
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL17192
Manufacturer Nr.
544E
Chain nose pliers with narrow half-round jaws.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€91.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 74 12 160. Heavy duty side cutter, black atramentized, 160 mm
€26.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 5490000000000. Waver Erem 549E10 Distance Cutter, Cuts wire to a Length of 1.0 mm/.039 Inch
€153.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Description
Durability - The longest service life on the market. Weller Erem™ pliers always guarantee a precise and secure grip. Manufactured with uncompromising Swiss quality and designed for global applications, including electronics assembly and healthcare, Weller Erem pliers are designed for long life. Feel the difference with Weller Erem™ - the proven choice. Every time.
- Tweezers for fine and standard electronics
- Non-reflective surface
- ESD safe
- For safe holding of components
Product details
| item number | WL17192 |
| manufacturer | Weller Erem |
| manufacturer item number | 544E |
| order unit | piece |
| content unit | 1 piece |
| material | Special tool steel |
| tip width | 1 mm |
| ESD safe | yes |
| head width | 11 mm |
| head length | 30 mm |
| Head thickness | 6 mm |
| tool length | 120 mm |
| lenght of jaws | 23 mm |
| type of pliers | snipe nose pliers |
| Manufacturer Nr. | 544E |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










