Weller T0054444299. Waver soldering tip LT-series, chisel-shaped curved 30°, 2.4x0.8 mm
WELLER
Original product
Net price (excl. VAT)
€11.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL19239
Manufacturer no.
T0054444299
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.T0054444299
ConditionNew
Article
WL19239
Weller soldering tip LT-series, chisel-shaped curved 30°, 2.4x0.8 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€11.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0054444399. Waver soldering tip LT-ALX, chisel-shaped bent 30°, 1.6x0.7 mm
€11.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0054453310. Soldering tip for 80 W soldering iron
€5.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- LT tips for WXP 80 / WP 80 / WSP 80 soldering iron
- for universal applications
- solid iron-coated copper for maximum durability and longevity
- Angle: 30°.
Product details
| item number | WL19239 |
| model | LT CC 60° |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | T0054444299 |
| order unit | piece |
| diameter | 4.6 mm |
| product series | LT series |
| Tip series | LT |
| Soldering tip angle | 30° |
| tip length | 18 mm |
| tip width | 2.4 mm |
| tip thickness | 0.8 mm |
| tip shape | chisel-shaped |
| tip alignment | bent |
| suitable handpiece | LR 21, WP 80, WSP 80, WXP 80 |
| suitable handle | WXP 80, WP 80, WSP 80, FE 75, LR 21 |
| Manufacturer Nr. | T0054444299 |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought









