JBC C245260. Angled soldering tip, D: 2.0 mm, C245260
JBC
Original product
Net price (excl. VAT)
€34.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL22053
Manufacturer no.
C245260
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.C245260
ConditionNew
Article
WL22053
Angled soldering tip, D: 2.0 mm, C245260
Frequently Bought Together
-
This Item:
€34.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC C245158E. Chisel shaped soldering tip, 1.2x0.4 mm, C245158E
€30.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC C245759. Soldering tip chisel-shaped, 2.4x0.5 mm HT, C245759
€27.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Soldering tips series C245 for soldering iron T245 (formerly AD-2245). They are suitable for general soldering purposes. Sleep and sleep mode in the clipboard.
High thermal tip, 40% more efficient heat transfer to the tip
Product details
| item number | WL22053 |
| model | C245-260 |
| manufacturer | JBC |
| manufacturer item number | C245260 |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 110 mm x 12 mm x 12 mm |
| order unit | piece |
| product series | C245 |
| Tip series | C245 |
| with integrated heating | yes |
| tip length | 10 mm |
| total length soldering tip | 120 mm |
| soldering tip diameter | 2 mm |
| tip shape | round |
| tip alignment | bent |
| suitable soldering iron | T245 |
| suitable handpiece | T245 |
| suitable handle | T245 |
| Manufacturer Nr. | C245260 |
|---|---|
| Manufacturer | JBC |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | JBC Soldering SL, Ramón y Cajal 3, ES-08750 Molins De Rei, www.jbctools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










