JBC C470009. Chisel-shaped soldering tip, 5.5x1.5 mm, C470009
JBC
Original product
Net price (excl. VAT)
€42.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL23657
Manufacturer no.
C470009
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.C470009
ConditionNew
Article
WL23657
Chisel-shaped soldering tip, 5.5x1.5 mm, C470009
Frequently Bought Together
-
This Item:
€42.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC C470056. Soldering tip, bevelled, D 10 mm, C470056
€42.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC C470003. Soldering tip bevelled, D 7.5 mm, C470003
€27.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
for use up to 500 °C with supply unit HDE (formerly HD-4700)
Product details
| item number | WL23657 |
| model | C470-009 |
| manufacturer | JBC |
| manufacturer item number | C470009 |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 183 mm x 60 mm x 34 mm |
| order unit | piece |
| product series | C470 |
| Tip series | C470 |
| with integrated heating | yes |
| tip dimensions | 5,5 x 1,5 mm |
| tip length | 18.4 mm |
| total length soldering tip | 120 mm |
| tip shape | chisel-shaped |
| tip alignment | straight |
| suitable soldering iron | T470 |
| suitable handpiece | T470 |
| suitable handle | T470 |
| Manufacturer Nr. | C470009 |
|---|---|
| Manufacturer | JBC |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | JBC Soldering SL, Ramón y Cajal 3, ES-08750 Molins De Rei, www.jbctools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










