Weller T0054463399N. RTM Micro waver soldering tip RTM 004 CxMS, conical bend D: 0.4 mm, MIL SPEC
WELLER
Original product
Net price (excl. VAT)
€45.99
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL35999
Manufacturer no.
T0054463399N
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.T0054463399N
ConditionNew
Article
WL35999
RTM Micro Weller soldering tip RTM 004 C X MS, conical bend D: 0.4 mm, MIL SPEC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€45.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0050100399. RT Micro waver soldering tip RTM 004 B MS, bevelled, D: 0.4 mm
€32.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0054462571N. Micro waver soldering tip RT-1NWMS, conical 0.1 mm, chrome-plated, non-wetting, MIL- SPEC
€45.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Active soldering tips for very fast heating up
- for Micro and Standard Component Curved - 30° Curved
Video
Product details
| item number | WL35999 |
| model | RTM 004 C X MS |
| Previous model | RT 12MS 30° |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | T0054463399N |
| order unit | piece |
| diameter | 3.1 mm |
| product series | RT-MS series |
| power | 40 W |
| type of tip | MS |
| suitable stand | WSR 200 |
| Tip series | RTM-MS |
| Soldering tip angle | 30° |
| with integrated heating | yes |
| tip length | 26.5 mm |
| tip length in inches | 1.043 in |
| tip width | 0.4 mm |
| tip width in inches | 0.016 in |
| soldering tip diameter | 0.4 mm |
| tip shape | angled, conical |
| suitable soldering iron | WXMP MS, WXRP MS |
| suitable handle | WXMP MS, WMRP MS |
| Manufacturer Nr. | T0054463399N |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










