Warmbier 1740.FS. ESD footrest, adjustable, gro with cable 10mm DK / 4mm eyelet
WARMBIER
Original product
Net price (excl. VAT)
€168.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL47640
Manufacturer no.
1740.FS
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.1740.FS
ConditionNew
Article
WL47640
ESD footrest, adjustable, ground cable 10mm DK / 4mm eyelet
Frequently Bought Together
-
This Item:
€168.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Treston 860224-49. Footrest, floor, with gas action ESD
€534.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
THRONA 0700ESD. ESD footrest, height adjustable, Ø 460 mm
€44.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Colour: black
- Dimensions: 450 x 350 mm
- Adjustable
- Supports ergonomic seating comfort
- Sturdy metal construction
- Dissipative ECOSTAT® anti-slip coating
- Rubber Feet
- Height and inclination adjustable
- Grounding cable with 10 mm snap fastener / 4 mm eye
- Complies with DIN 4556
- GS-tested
- Marking with ESD symbol
Product details
| item number | WL47640 |
| model | 1740.FS |
| model line | Footrest |
| manufacturer | WARMBIER |
| manufacturer item number | 1740.FS |
| length | 450 mm |
| width | 350 mm |
| order unit | piece |
| colour manufacturer | black |
| typical bleeder resistance | 105 - 106 Ohm |
| cleanroom compatible | no |
| connection | 10 mm press stud / 4 mm eye |
| ESD safe | yes |
| Manufacturer Nr. | 1740.FS |
|---|---|
| Manufacturer | Warmbier |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










