Weller T0050100599. RT Micro waver soldering tip RTM 010 S, chisel 1.0x0.3 mm
€28.49
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL47880
Manufacturer Nr.
T0050100599
RT Micro Weller soldering tip RTM 010 S, chisel Ø 1.0x0.3 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€28.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0054462599N. Micro waver soldering tip RTM 001 C NW, conical 0.1 mm, chrome-plated, non-wetting for components 0201 / 0204
€28.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0054460999N. Micro waver soldering tip RTM 008 S, chisel-shaped, 0.8x0.4 mm
€28.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- RT Micro soldering tips for WXMP / WXMP MS soldering iron
- Powerful active soldering tips for micro and standard components
- For a wide range of applications (aerospace and military (MS versions only), electronics, sensors, medical devices, automotive industry)
- Large selection of geometries and sizes
Video
Product details
| item number | WL47880 |
| model | RTM 010 S |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | T0050100599 |
| order unit | piece |
| diameter | 2.8 mm |
| power | 40 W |
| suitable stand | WSR 200 |
| Tip series | RTM |
| tip length | 18 mm |
| tip width | 1 mm |
| tip thickness | 0.3 mm |
| soldering tip diameter | 1 mm |
| tip shape | chisel-shaped |
| suitable soldering iron | WXMP, WMRP |
| Manufacturer Nr. | T0050100599 |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










