Belzer 2461 C40. Pliers for internal retaining rings with straight jaws, chrome-plated, 40 to 100 mm
BELZER
Original product
Net price (excl. VAT)
€76.12
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL54811
Manufacturer no.
2461 C40
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.2461 C40
ConditionNew
Article
WL54811
Pliers for internal retaining rings with straight jaws, chrome-plated, 40 to 100 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€76.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2890-210. Pliers for internal retaining rings with 90° angled jaws, burnished, 210 mm
€41.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 44 21 J11. Circlip pliers for inner rings in bores, black atramentized, bore 12 - 25mm, tip 1.3mm, 130 mm
€14.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | ring diameter |
| WL54810 | 8 - 25 mm |
| WL54811 | 19 - 60 mm |
| WL54812 | 40 - 100 mm |
With straight jaws, suitable for internal retaining rings
- Circlip pliers for internal retaining rings
- With straight jaws, for internal retaining rings
- High Speed Steel
- chrome finish, highly polished tips
- With straight jaws, suitable for internal retaining rings
Product details
| item number | WL54811 |
| model | 2461 C40 |
| manufacturer | Belzer |
| manufacturer item number | 2461 C40 |
| dimensions (LxWxH) | 255 mm x 230 mm x 15 mm |
| order unit | piece |
| VDE | no |
| packaging mass | piece |
| ring diameter | 19 - 60 mm |
| head width | 22 mm |
| tool material | High performance steel alloy |
| ESD safe | no |
| type of pliers | Pliers for internal retaining rings |
| Manufacturer Nr. | 2461 C40 |
|---|---|
| Manufacturer | Belzer |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Karl-Heinz Belzer GmbH & Co. KG Fürkerfeldstraße 33 DE-42697 Solingen www.belzer-solingen.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










