ESD H 1208 OS. ESD pallets with solid cover without retaining edge
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€101.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
ESD H 1208 OS
Manufacturer no.
ESD H 1208 OS
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.ESD H 1208 OS
Country of originGermany
ConditionNew
Article
ESD H 1208 OS
Anti-static cleanroom marvels
AUER Packaging's ESD pallet with solid base protects your goods during storage and transportation; its smooth surface also makes it particularly easy to clean. Sensitive electronic goods are protected from charges thanks to the special electrically conductive material.
AUER Packaging's ESD pallet with solid base protects your goods during storage and transportation; its smooth surface also makes it particularly easy to clean. Sensitive electronic goods are protected from charges thanks to the special electrically conductive material.
- Electrically conductive material
- High load-bearing capacity
- Optional steel rod reinforcement
- Also available without retaining edge
Frequently Bought Together
-
This Item:
€101.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ESD H 1208. ESD-1200-800-H - ESD pallet, lid closed
€101.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ESD pallet, 1200x800x155 mm, 1000 kg dynamic, 4000 kg static
€107.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 120 x 80 x 15.5 cm |
| Upper surface | Closed |
| Non-continuous retaining edge | without retaining edge |
| Weight | 16.77 kg |
| Loading capacities | Dynamic: 1.500 kg Static: 3.500 kg High rack: 300 kg |
| Bending ± | 15 mm |
| Tolerance ± | 10% |
| Material | ESD PP |
| Colour | traffic black similar RAL 9017 |
| Special volume resistance | 10³ < 10¹⁰ Ohm/cm |
| Execution | ESD (antistatic) |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | ESD H 1208 OS |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 16.770000 |
| Note | Stück auf Palette - 15 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










