IBC 1000 K 150.50. IBC containers with plastic pallet
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€241.08
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
IBC 1000 K 150.50
Manufacturer no.
IBC 1000 K 150.50
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.IBC 1000 K 150.50
Country of originGermany
ConditionNew
Article
IBC 1000 K 150.50
The classic
AUER Packaging's IBC container is the ideal storage and transportation container for liquids of all kinds. The water tank has an impressive capacity of 1,000 litres and is exceptionally easy to use. For the transport of dangerous goods, a UN-approved version of the IBC container is also available.
AUER Packaging's IBC container is the ideal storage and transportation container for liquids of all kinds. The water tank has an impressive capacity of 1,000 litres and is exceptionally easy to use. For the transport of dangerous goods, a UN-approved version of the IBC container is also available.
- 1,000 litres volume
- Low tare weight fluctuations
- Reusable
Frequently Bought Together
-
This Item:
€241.08Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
IBC 1000 K 150.50-UN. IBC containers with plastic pallet
€249.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
IBC 500. Foldable IBC / Bag in box system, 500 liter
€676.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 120 x 100 x 116 cm |
| Pallet | Plastic |
| Weight | 53.4 kg |
| Volume | 1,000 liter |
| Inlet | NW 150 |
| Outlet valve | NW 50 |
| Material | Interior container: Blow-moulded HD-PE Frame: Welded steel tube frame, galvanised |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | IBC 1000 K 150.50 |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 53.400000 |
| Note | Stück auf Palette - 2 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought








