Replacement Soldering Iron i-Tool Trace, 150 W - Ersa 0140CDJ
-
This Item:
€172.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
i-Tool NANO MK2 Soldering Iron, 80 W, antistatic - Ersa 0125CDK
€121.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Soldering Iron RT 80, 80 W for RDS 80 Station - Ersa 0890CDJ
€44.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
The extremely light and powerful i-Tool Trace fine soldering iron is the replacement iron for the Ersa i-Con Trace soldering station. With 150 W of power and SENSOTRONIC temperature control it heats up very quickly and reheats even faster, ensuring a stable temperature profile.
The thermally optimised tip design and a wide range of tip geometries deliver heat precisely to the soldering point and cover many applications. The Tip-and-Turn release allows quick and easy tip changes, even when hot, by hand or with the 0A58 stand. The heating element and tip can be replaced separately, so each part is replaced only when truly necessary, saving resources.
The automatic standby function with adjustable parameters (timing, temperature) ensures economical, energy-efficient soldering without unnecessary waiting times.
Technical data
| Power | 150 W |
|---|---|
| Voltage | 24 V |
| Temperature control | SENSOTRONIC |
| Tip change | Tip-and-Turn release |
| Tip series | 0142 (e.g. 0142CDLF16) |
| Stand | 0A58 |
| Cable length | approx. 1.2 m |
| Handle length without sleeve | approx. 116 mm |
| Handle length to tip end | approx. 167 mm |
| Diameter at centre | approx. 15 mm |
| Grip diameter at fingertip end | approx. 19 mm |
| Net weight | 0.17 kg |
Note: This item is not compatible with i-Con 1(V), i-Con 2(V) or i-Con Vario (2+4).
| Manufacturer Nr. | 0140CDJ |
|---|---|
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008151237 |
| Weight | 0.170000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |










