Lindström 8149. side cutters, 80 series, end cutting pliers, fine bevel, 0.1-0.6 mm
LINDSTRöM
Original product
Net price (excl. VAT)
€122.51
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL16016
Manufacturer no.
8149
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.8149
ConditionNew
Article
WL16016
side cutters, 80 series, end cutting pliers, fine bevel, 0.1-0.6 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€122.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström RX 8132. ESD side cutters, RX series, oval jaws, without bevel, 0.1-0.8 mm
€87.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström 8161 CO. side cutters, 80 series, oval jaws, antistatic, fine bevel, 0.3-2 mm
€79.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | Cutting edge design | Jaw shape | Cutting capacity side cutter |
| WL15992 | with fine bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL15994 | without bevel | oval | 0,1 - 0,8 mm |
| WL15990 | with bevel | oval | 0,2 - 1 mm |
| WL16002 | without bevel | oval | 0,1 - 1 mm |
| WL16000 | with fine bevel | oval | 0,1 - 1,25 mm |
| WL15997 | with bevel | oval | 0,2 - 1,25 mm |
| WL20702 | with cutting edge and bevel | oval | 0,5 mm |
| WL16020 | with fine bevel | oval | 0,2 - 1,6 mm |
| WL16023 | without bevel | oval | 0,1 - 1,25 mm |
| WL16018 | with bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
| WL16036 | without bevel | oval | 0,3 - 1,6 mm |
| WL16034 | with fine bevel | oval | 0,3 - 2 mm |
| WL16032 | with bevel | oval | 0,4 - 2 mm |
| WL16008 | without bevel | pointed | 0,1 - 1 mm |
| WL16006 | with fine bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16004 | with bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL20703 | without bevel | pointed | 0,2 - 1,25 mm |
| WL16027 | with fine bevel | pointed | 0,2 - 1,6 mm |
| WL16025 | with bevel | pointed | 0,3 - 1,6 mm |
| WL16041 | without bevel | pointed | 0,3 - 1,6 mm |
| WL16040 | with fine bevel | pointed | 0,3 - 2 mm |
| WL16037 | with bevel | pointed | 0,4 - 2 mm |
| WL16014 | without bevel | sharpened to a point | 0,1 - 0,8 mm |
| WL16012 | with fine bevel | sharpened to a point | 0,1 - 1 mm |
| WL16010 | with bevel | sharpened to a point | 0,2 - 1 mm |
| WL16031 | without bevel | sharpened to a point | 0,2 - 1 mm |
| WL16030 | with fine bevel | sharpened to a point | 0,2 - 1,25 mm |
| WL20704 | with bevel | sharpened to a point | 0,3 - 1,25 mm |
| WL16016 | with fine bevel | pointed | 0,1 - 0,6 mm |
| WL70868 | with bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70869 | with fine bevel | pointed | 0,1 - 0,8 mm |
| WL70870 | without bevel | pointed | 0,1 - 0,5 mm |
| WL70871 | with bevel | pointed | 0,4 - 1,5 mm |
| WL70872 | with fine bevel | pointed | 0,3 - 1,5 mm |
| WL70873 | without bevel | pointed | 0,3 - 1,25 mm |
End cutters, e.g. for processing components with multi-core cables and for reworking
Made of high-performance ball bearing steel, burnished. Cutting and jaws computer-ground, thus highest precision and constant quality. Induction hardening of the cutting edges to 63-65 HRC. With plastic handles and opening spring.
- Cutting capacity copper D = 0,1-,06 mm
Product details
| item number | WL16016 |
| model | 8149 |
| manufacturer | LINDSTRÖM |
| manufacturer item number | 8149 |
| dimensions (LxWxH) | 155 mm x 100 mm x 65 mm |
| order unit | piece |
| product series | 80 series |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| head width | 5.8 mm |
| Cutting edge design | with fine bevel |
| Jaw shape | pointed |
| Cut form | small bevel |
| Cutting capacity side cutter | 0,1 - 0,6 mm |
| tool length | 114 mm |
| type of side cutter | end cutter |
| lenght of jaws | 14 mm |
| Manufacturer Nr. | 8149 |
|---|---|
| Manufacturer | Lindström |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










