Weller T0054440599. Waver soldering tip LT-B, chisel-shaped, 2.4x0.8 mm
WELLER
Original product
Net price (excl. VAT)
€6.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL16906
Manufacturer no.
T0054440599
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.T0054440599
ConditionNew
Article
WL16906
Weller soldering tip LT-B, chisel-shaped, 2.4x0.8 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€6.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
WarmbierESD Disposable heel tape, self-adhesive
€21.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Muntz PHU-12 ESD. ESD brush nozzle for ESD vacuum cleaner, D-shape, medium
€17.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- LT tips for WXP 80/ WP 80/ WSP 80 soldering irons
- For universal applications
- For good performance
- A large, cost-effective range of tips is available for very good results.
- Solid iron coated copper for maximum durability and longevity.
- With adapter T0058720781 (WL20284) also suitable for LR 21
Product details
| item number | WL16906 |
| model | LT B |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | T0054440599 |
| order unit | piece |
| diameter | 4.6 mm |
| product series | LT series |
| Tip series | LT |
| tip length | 13 mm |
| tip width | 2.4 mm |
| tip thickness | 0.8 mm |
| tip shape | chisel-shaped |
| tip alignment | straight |
| suitable handpiece | LR 21, WP 80, WSP 80, WXP 80 |
| suitable handle | WXP 80, WP 80, WSP 80, FE 75, LR 21 |
| Manufacturer Nr. | T0054440599 |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought





