EG 64/12 HG. Euro containers solid, 60x40x12 cm
AUER
Original product
Net price (excl. VAT)
€8.84
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
EG 64/12 HG
Manufacturer no.
EG 64/12 HG
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.EG 64/12 HG
Country of originGermany
ConditionNew
Article
EG 64/12 HG
Outer dimensions L x W x H: 60 x 40 x 12 cmHandles: ClosedMade-to-measure orderliness
AUER Packaging's solid-walled Euro container is an impressive combination of inimitable, simple design and great stability. Its robustness and high quality materials make this Euro box particularly durable and consequently economical.
AUER Packaging's solid-walled Euro container is an impressive combination of inimitable, simple design and great stability. Its robustness and high quality materials make this Euro box particularly durable and consequently economical.
- Acid and alkali-resistant
- All commonly used Euro formats
- Cold and heat-resistant
- Suitable for conveyor systems
Frequently Bought Together
-
This Item:
€8.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
EG 64/22. Euro containers solid, 60x40x22 cm
€11.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
DE 1208 BB. Place-on lids for big boxes, 120x80 cm
€32.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Outer dimensions L x W x H | 60 x 40 x 12 cm |
| Inner dimensions L x W x H | 57 x 37 x 11.5 cm |
| Usable interior height in stack | 10.3 cm |
| Side design | Closed |
| Base design | Smooth, closed |
| Handles front | closed |
| Handles long side | closed |
| Volume | 24 liter |
| Weight | 1.26 kg |
| Material | PP |
| Production information | Colour fluctuations are unavoidable due to raw material reasons |
| Colour | silver grey similar RAL 7001 |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | EG 64/12 HG |
| Manufacturer | Auer |
| Country of Manufacture | Germany |
| Weight | 1.260000 |
| Note | Stück auf Palette - 95 |
| GPSR manufacturer information | AUER GmbH, Am Kroit 25/27, DE-83123 Amerang, www.auer-packaging.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought











