JBC C245119. Soldering tip conical, D: 1 mm - Teflon coating, C245119
€62.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL24338
Manufacturer Nr.
C245119
Soldering tip conical, D: 1 mm - Teflon coating, C245119
Frequently Bought Together
-
This Item:
€62.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC C245344. Soldering tip for QFP, for T245, 26x26 mm, C245344
€87.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
JBC C245793. Soldering tip 60° bevelled, D 2.8 mm, C245793
€27.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Soldering tips series C245 for soldering iron T245 (formerly AD-2245). They are suitable for general soldering purposes. Sleep and sleep mode in the clipboard.
- Connection 3-pole
- with Teflon coating for plastic processing
Product details
| item number | WL24338 |
| model | 2245-119 / C245-119 |
| manufacturer | JBC |
| manufacturer item number | C245119 |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 110 mm x 12 mm x 12 mm |
| order unit | piece |
| product series | C245 |
| Tip series | C245 |
| with integrated heating | yes |
| tip length | 10.5 mm |
| soldering tip diameter | 1 mm |
| suitable soldering iron | T245 |
| suitable handpiece | T245 |
| temperature stability °C | ± 3 % |
| suitable handle | T245 |
| Manufacturer Nr. | C245119 |
|---|---|
| Manufacturer | JBC |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | JBC Soldering SL, Ramón y Cajal 3, ES-08750 Molins De Rei, www.jbctools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










