Weller T0054462199N. RTM 030 K MS waver soldering tip, 2.2 mm
WELLER
Original product
Net price (excl. VAT)
€40.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL29931
Manufacturer no.
T0054462199N
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.T0054462199N
ConditionNew
Article
WL29931
RTM 030 K MS Weller soldering tip, 2.2 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€40.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0050107999. RTU 060 K L MS Ultra waver soldering tip, knife, 6.0 mm, MIL-SPEC
€41.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0050107699. RTU 015 B L MS Ultra waver soldering tip, bevel cut, 1.5 mm, MIL-SPEC
€41.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
⦁ High performance active soldering tips for micro and standard components.
⦁ For a wide range of applications (aerospace and military (MS versions only), electronics, sensors, medical devices, automotive industry).
⦁ RT Micro Soldering Tip for WXMP / WXMP MS Soldering Irons
⦁ MIL-SPEC / IPC Standard (floating, MS versions)
⦁ Wide range of geometries and sizes.
RT Micro soldering tip for WXMP MS, WMRP MS
⦁ beveled
⦁ blade-shaped, B = 2.2 mm
⦁ Ø 3.4 mm
⦁ Power: 40 W
⦁with integrated heater
Product details
| item number | WL29931 |
| model | RTM 030 K MS |
| Previous model | RT 7MS 45° |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | T0054462199N |
| order unit | piece |
| diameter | 3.4 mm |
| power | 40 W |
| type of tip | MS |
| suitable stand | WSR 200 |
| Tip series | RTM-MS |
| Soldering tip angle | 45° |
| tip length | 20 mm |
| tip width | 0.9 mm |
| tip thickness | 2.2 mm |
| soldering tip diameter | 0.9 mm |
| tip shape | knife-shaped |
| tip alignment | sloped |
| suitable soldering iron | WXMP MS, WXRP MS |
| Manufacturer Nr. | T0054462199N |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










