Weller T0054462399N. Micro waver soldering tip RTM 008 S MS, chisel-shaped, 0.8x0.4 mm, MIL SPEC
WELLER
Original product
Net price (excl. VAT)
€40.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL31160
Manufacturer no.
T0054462399N
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.T0054462399N
ConditionNew
Article
WL31160
Micro Weller soldering tip RTM 008 S MS, chisel-shaped, 0.8x0.4 mm, MIL SPEC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€40.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0050100499. RTM 006 S MS Micro waver soldering tip, chisel 0.6x0.4 mm, MIL-SPEC
€32.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0050100199. RTM 002 C L MS Micro waver soldering tip, Conical, Long 0.2 mm, MIL-SPEC
€32.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Active soldering tips for very fast heating up
- for micro and standard components
Video
Product details
| item number | WL31160 |
| model | RTM 008 S MS |
| Previous model | RT 9MS |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | T0054462399N |
| order unit | piece |
| diameter | 3.5 mm |
| product series | RT-MS series |
| power | 40 W |
| type of tip | MS |
| suitable stand | WSR 200 |
| Tip series | RTM-MS |
| with integrated heating | yes |
| tip length | 24 mm |
| tip length in inches | 0.945 in |
| tip width | 0.8 mm |
| tip width in inches | 0.031 in |
| tip thickness | 0.4 mm |
| tip thickness in inches | 0.016 in |
| soldering tip diameter | 0.8 mm |
| tip shape | chisel-shaped |
| suitable soldering iron | WXMP MS, WXRP MS |
| suitable handle | WXMP MS, WMRP MS |
| Manufacturer Nr. | T0054462399N |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










