Chemtronics SW80-2-10. ESD Desoldering braid, 1,5mmx3m
CHEMTRONICS
Original product
Net price (excl. VAT)
€7.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL33144
Manufacturer no.
SW80-2-10
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.SW80-2-10
ConditionNew
Article
WL33144
ESD desoldering braid, 1,5mmx3m
Frequently Bought Together
-
This Item:
€7.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Techspray 1822-100F. ESD Desoldering wire NO CLEAN, green, width 1,9mm, length 30,5m
€31.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Chemtronics SW80-1-5. ESD Desoldering braid, 0,8mmx1,5m
€3.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
For fast and safe desoldering: The high-purity, oxygen-free copper braid removes the solder quickly and completely from PCBs and components. The fast wicking action protects the components from harmful heat damage. Thanks to the PermaPak Barrier Packaging, the braid is always protected from oxidation.
- No ionic contamination left on the PCBs
- Reduces the risk of heat damage to PCBs to a minimum
- Packaged in ESD-safe coils
Product details
| item number | WL33144 |
| model | SW80-2-10 |
| manufacturer | CHEMTRONICS |
| manufacturer item number | SW80-2-10 |
| length | 3 m |
| width | 1.5 mm |
| order unit | roll |
| content unit | 3 m |
| material | copper |
| Manufacturer Nr. | SW80-2-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Chemtronics |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Chemtronics, ITW Contamination Control Electronics Saffierlaan 5 NL-2132 Hoofddorp www.chemtronics.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










