Knipex 61 02 200. Bolt end cutter, high gear ratio, black atramentized, 200 mm
€48.40
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL48264
Manufacturer Nr.
61 02 200
Bolt end cutter, high gear ratio, black atramentized, 200 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€48.40Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 2430 D-140 IP. Long flat nose pliers with PVC-coated handles, phosphated, 140 mm, industrial packaging
€27.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 41 24 225. Grip pliers, galvanised, 225 mm
€22.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Bolt end cutter: powerful, compact, convenient. Particularly high cutting performance with less effort due to optimum transmission ratio. Handles angled for better accessibility. with slim multi-component sleeves without collar for better handling and easier transport. with large contact surface on the sleeves for better pressure distribution and more comfortable working.
- Particularly high cutting performance with less effort due to optimum transmission ratio
- handles angled for better accessibility
Product details
| item number | WL48264 |
| model | 61 02 200 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 61 02 200 |
| order unit | piece |
| standards | DIN ISO 5743 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| type of handle | covered with plastic |
| cutting value wire diameter hard | 3.5 mm |
| cutting value wire diameter medium | 4 mm |
| cutting value wire diameter soft | 1.1 mm |
| Manufacturer Nr. | 61 02 200 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










