C.K T2345A. Ceramic tweezers, straight, type 73 MZ AL, 140 mm
C.K
Original product
Net price (excl. VAT)
€68.41
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL53784
Manufacturer no.
T2345A
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.T2345A
ConditionNew
Article
WL53784
Ceramic tweezers, straight, type 73 MZ AL, 140 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€68.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 249SA. Waver Erem 249SA Precision Tweezers with Pointed Synthetic Tips (PPS) and Serrated Finger Grips for Secure Handling
€38.99Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Bahco 5577-145. Heat Absorbing Tweezers, 145 mm
€55.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Zirconium oxide ceramic tips
- No electromagnetic induction
- No eddy current losses at HF (high frequency)
- 100 % electrically insulating
- 100 % antimagnetic
- 100 % not statically chargeable
- Incomparable wear resistance, 10 times higher than metal, 100 times higher than plastic
- Temperature resistant up to 1000° Celsius
- Extremely low thermal conductivity
- 100 % stainless
- Extremely resistant to all strongly aggressive acids (exception: hydrofluoric acid)
- Extremely smooth non-stick surface
- Fine straight tips
- Type: 73 MZ AL
- length: 140 mm
Product details
| item number | WL53784 |
| model | T2345A |
| manufacturer | C.K |
| manufacturer item number | T2345A |
| length | 0 |
| order unit | piece |
| tip shape | fine, straight |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool material | ceramics |
| tool length | 140 mm |
| tweezers type | ceramic tweezers |
| Manufacturer Nr. | T2345A |
|---|---|
| Manufacturer | C.K |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Carl Kammerling International Bendahler Straße 110 DE-42285 Wuppertal www.ck-tools.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










