Other versions
| item number | tip diameter | tool length |
| WL61576 | 0.9 mm | 140 mm |
| WL61577 | 1.3 mm | 140 mm |
| WL61578 | 1.8 mm | 180 mm |
| WL61579 | 2.3 mm | 210 mm |
Precision circlip pliers with high load capacity for continuous use: up to 10 times longer service life compared to turned tips. With inserted tips for safe working. Bolted joint: precise, backlash-free operation of the pliers. Anti-slip plastic coating on the handles. With overstretch protection (adjustable by stop). Adjustment by means of hexagon socket screw. Ideal for series production, as overstretching of the rings is effectively prevented. DIN 5256 C; straight tips. with expansion stop for standard-compliant assembly in accordance with DIN 472. the adjustable stop screw prevents overstretching of the rings. - shape: 3 - capacity for bore diameters: Ø 40 - 100mm - tips (diameter): Ø 2,3mm
- Bolted joint: precise, backlash-free operation of the pliers
- Anti-slip plastic coating on the handles
Product details
| item number | WL61579 |
| model | 48 31 J3 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 48 31 J3 |
| dimensions (LxWxH) | 230 mm x 50 mm x 14 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 236 mm x 88 mm x 52 mm |
| Packaging volume | 1.104 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5256 C |
| RoHS conform | no |
| surface | grey atramentised |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tip diameter | 2.3 mm |
| tool length | 210 mm |
| type of handle | covered with anti-slip plastic |
| type of pliers | snap ring pliers |