Knipex 90 25 40. Pipe cutter for composite and plastic pipes, galvanized, 210 mm
€76.53
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61839
Manufacturer Nr.
90 25 40
Pipe cutter for composite and plastic pipes, galvanized, 210 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€76.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T3773EF. Precision side cutters, without bevel, 115 mm
€32.11Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 70 06 180. Side cutter, chrome-plated, insulated 180 mm
€29.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
For cutting thick-walled plastic and composite pipes. Cuts pipes according to the ratchet principle through several strokes. With movable support jaws to fix the pipe correctly for a right-angled cut. - Cutting values composite pipes (diameter): Ø 26 - 40mm - Blade length: 40mm
- For cutting thick-walled plastic and composite pipes
- Cuts pipes according to the ratchet principle through several strokes
- With movable support jaws to fix the pipe correctly for a right-angled cut
Product details
| item number | WL61839 |
| model | 90 25 40 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 90 25 40 |
| dimensions (LxWxH) | 210 mm x 92 mm x 28 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 215 mm x 100 mm x 35 mm |
| Packaging volume | 0.753 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| surface | galvanized |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 210 mm |
| type of handle | With multi-component sheaths |
| length knife edge | 40 mm |
| Manufacturer Nr. | 90 25 40 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought











