Festo CLR-12-10-L-P-A (535432) Linear/Swivel Clamp
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
CLR-12-10-L-P-A
Linear/Swivel Clamp
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DWB-50-125-Y-AB-G (565765) Hinge Cylinder
Festo DWA-63-150-Y-AB-G (565771) Hinge Cylinder
Total price
| Total stroke [mm] | 19 |
| Piston diameter | 12 mm |
| Piston rod thread | M3 |
| Swivel angle | 90 deg ± 4 deg |
| Clamping stroke [mm] | 10 |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Construction set up | Piston piston rod cylinder tube |
| Position detection | For proximity switch |
| Swivel direction | Left |
| Operating pressure [bar] | 2 to 10 |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -10 to 80 |
| Effective clamping strength at 2 bar [N] | 12 |
| Effective clamping strength at 4 bar [N] | 23 |
| Effective clamping strength at 6 bar [N] | 34 |
| Max. tightening torque Clamping finger screw [Nm] | 1,2 |
| Theoretical clamping strength at 6 bar [N] | 51 |