Festo DSL-16-40-270-P-A-S2-B (556396) Swivel/Linear Unit
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSL-16-40-270-P-A-S2-B
This Item:
Festo DSL-25-25-270-CC-A-S20-KF-B (556658) Swivel/Linear Unit
Festo DSL-40-40-270-P-A-S20-KF-B (556735) Swivel/Linear Unit
Total price
| Settings range swivel angle [deg] | 0 to 270 |
| Stroke [mm] | 40 |
| Piston diameter | 16 mm |
| Swivel angle [deg] | 0 to 272 |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Fine adjustment [deg] | -6 |
| Variants | continuous piston rod |
| Max. impact speed [m/s] | 0,5 |
| Max. swivel frequency at 6 bar [Hz] | 2,0 |
| Swivel angle play [deg] | 2,00 |
| Repeatability [deg] | 1,0 |
| Dynamic load torque [Nm] | 0,10 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 73,5 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 102,5 |
| Theoretical torque at 6 bar [Nm] | 1,25 |
| Permitted mass moment of inertia [kg/m²] | 3.5e-005 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 33 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 650 |