Festo DSL-32-100-270-CC-A-S2-KF-B (556715) Swivel/Linear Unit
β¬2,030.04
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSL-32-100-270-CC-A-S2-KF-B
This Item:
β¬2,030.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Festo DSL-25-25-270-CC-A-S2-KF-B (556655) Swivel/Linear Unit
β¬1,726.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Festo DSM-T-63-270-A-B (1145127) Semi-Rotary Drive
β¬795.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Settings range swivel angle [deg] | 0 to 246 |
| Stroke [mm] | 100 |
| Piston diameter | 32 mm |
| Swivel angle [deg] | 0 to 246 |
| Dampening | CC: Shock absorber, double-sided P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Fine adjustment [deg] | -3 |
| Variants | continuous piston rod |
| Anti-twist lock / guide | Ball guided |
| Operating pressure [bar] | 2.5 to 8 |
| Max. impact speed [m/s] | 0,5 |
| Max. swivel frequency at 6 bar [Hz] | 0,7 |
| Swivel angle play [deg] | 0,05 |
| Repeatability [deg] | 0,1 |
| Dynamic load torque [Nm] | 1,00 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 294,0 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 403,5 |
| Theoretical torque at 6 bar [Nm] | 10,00 |
| Permitted mass moment of inertia [kg/mΒ²] | 0,00017 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 109 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 3.280 |