Festo DSL-40-80-270-P-A-S2-B (556552) Swivel/Linear Unit
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSL-40-80-270-P-A-S2-B
This Item:
Festo DRVS-16-270-P (1845715) Semi-Rotary Drive
Festo DSM-16-270-P1-A-B (566205) Semi-Rotary Drive
Total price
| Settings range swivel angle [deg] | 0 to 270 |
| Stroke [mm] | 80 |
| Piston diameter | 40 mm |
| Swivel angle [deg] | 0 to 272 |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Fine adjustment [deg] | -6 |
| Variants | continuous piston rod |
| Anti-twist lock / guide | Slide guided |
| Operating pressure [bar] | 2.5 to 8 |
| Max. impact speed [m/s] | 0,5 |
| Max. swivel frequency at 6 bar [Hz] | 2,0 |
| Swivel angle play [deg] | 2,00 |
| Repeatability [deg] | 1,0 |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Dynamic load torque [Nm] | 1,10 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 495,0 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 660,0 |
| Theoretical torque at 6 bar [Nm] | 20,00 |
| Permitted mass moment of inertia [kg/m²] | 0,00024 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 170 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 5.000 |