Festo DWA-63-150-Y-A (549572) Hinge Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DWA-63-150-Y-A
Hinge Cylinder
Frequently Bought Together
This Item:
Festo EV-25-4 (150684) Clamping Module
Festo DWB-63-125-Y-AB (549734) Hinge Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 150 |
| Piston diameter | 63 mm |
| Piston rod thread | M16x1,5 |
| Abstand Gabelkopf zur Schwenkbefestigung [mm] | 16,0 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| installation position | arbitrary |
| Geschwindigkeitsregelung | integrierte Drosseln beidseitig |
| Position detection | For proximity switch |
| Piston rod end | Außengewinde mit Gabelkopf |
| Operating pressure [bar] | 1 to 10 |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 0 - No corrosion stressing |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 1,3 |
| Dampening length [mm] | 20 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 1.682 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.870 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 741 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 42 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.600 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |