Festo DZH-40-250-PPV-A (14060) Flat Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DZH-40-250-PPV-A
This Item:
Festo DZH-50-200-PPV-A (14070) Flat Cylinder
Festo DZH-20-25-PPV-A (151134) Flat Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 250 |
| Piston diameter | 40 mm Equivalent diameter |
| Max. twist angle of the piston rod ± [deg] | 1,40 |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Dampening length [mm] | 21 |
| Max. torque of anti-rotation safety [Nm] | 1,2 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 633,0 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 754 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 40 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 820 |