Festo KMP6-25P-12-10 (530051) Connecting Cable
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
KMP6-25P-12-10
Connecting Cable
Frequently Bought Together
This Item:
Festo NEBV-S1G25-K-2.5-N-LE15 (538222) Connecting Cable
Festo NEBC-S1G25-K-1.0-N-S1G25 (8001374) Connecting Cable
Total price
| Product weight [g] | 1.140 |
| Operating voltage range DC [V] | 0 to 30 |
| Cable length [MTR] | 10,0 |
| Cable diameter [mm] | 8,60 |
| Cable set up | 15x0,34 |
| Protection category | IP40 |
| ambient temperature [°C] | -25 to 70 |
| Cable sleeve material | PVC |
| Housing material | PBT reinforced |
| Plug contacts material | Copper alloy gold plated |
| Line designation | Without sign holder |
| Connection frequency | 50 |
| Electrical connection 1, function | Field device screen |
| Electrical connection 1, design | Angular |
| Electrical connection 1, connection type | socket / container / …. |
| Electrical connection 1, cable output | straight |
| Electrical connection 1, connection technology | Sub-D |
| Electrical connection 1, number of pins / wires | 25 |
| Electrical connection 1, occupied pin / wire | 15 |
| Electrical connection 1, fastening type | 2x screw 4-40 UNC |
| Electrical connection 2, function | Control screen |
| Electrical connection 2, connection type | cable |
| Electrical connection 2, connection technology | Open end |
| Electrical connection 2, number of pins / wires | 15 |
| Electrical connection 2, occupied pin / wire | 15 |
| Nominal operating voltage DC [V] | 24 |
| Current carrying capacity at 40°C [A] | 2,8 |
| Surge voltage strength [kV] | 1 |
| Line properties | Standard |
| Test conditions line | Test conditions on request |
| Bending radius, permanent cable placement [mm] | >= 86 mm |
| Bending radius, moving cable placement [mm] | >= 129 mm |
| Tolerance cable diameter | ± 0,25 mm |