Dino-Lite AM4115TL
Lead time
1 week
DINO-LITE
Original product
Net price (excl. VAT)
€539.00
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
AM4115TL
Manufacturer no.
AM4115TL
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.AM4115TL
EAN4712805474738
Country of originTaiwan, Province of China
Customs tariff number90119090
ConditionNew
Article
AM4115TL
The wide range of magnification (10-140x), the large field of view and working distance of up to 23 cm makes the AM4115TL the ideal solution for all situations where a longer distance between the microscope and the object is required or when it is needed to work under the microscope (repair, rework and assembly tasks etc.)
Frequently Bought Together
-
This Item:
€539.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM3715TB
€489.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4113FVT
€379.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price








Additional Info
| Dino-Lite range: | Dino-Lite Long Working Distance |
|---|
Lighting
| Light/ LED type: | White |
|---|---|
| Number of LEDs: | 8 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | Yes (N3C-D included) |
| Emission filter: | No |
| Polarizer: | No |
Optics
| Magnification: | 10-140x |
|---|---|
| Macro zoom: | No |
| Working distance: | Long |
| Lens type: | Glass with anti-reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1.3 Megapixel (1280x1024) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.9 and up |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Composite/ plastic housing |
|---|---|
| Magnification lock: | Yes |
| Dimensions: | 10.5cm (L) x 3.2cm (D) |
| Weight: | 105g |
| Cable length: | 1.8m |
Features
| Special feature: | No |
|---|---|
| Measurement: | Yes |
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
| ESD safe: | No |
Information
| Package contents: |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Regulatory approval: | CE, FCC, ROHS | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Price range: | €350,00 - €550,00 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Working distance/ field of view/ depth of field: |
|
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | AM4115TL |
| Manufacturer | Dino-Lite |
| Country of Manufacture | Taiwan, Province of China |
| EAN | 4712805474738 |
| ESD equipment | USB Mikroskop |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.105000 |
| HS-Code | 90119090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought












