DUR Desoldering Tip Set, 90° Angled Legs, 15.0 mm - Ersa 0452QDLF150
-
This Item:
€52.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ERSADUR Desoldering Tip Set, Chisel-Shaped, 1.8 mm - Ersa 0462CDLF018
€76.57Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
DUR Desoldering Tip Set, straight, 10.0 mm, ERSADUR-LF for SOIC 16 - Ersa 0452FDLF100
€37.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
The ERSADUR-LF desoldering tip set features two 90°-angled legs with a leg length of 15.0 mm and is designed for desoldering QFP, TQFP and TTQFP components (80T25).
Stations used with the desoldering tweezers 40 (0430EDJ) or the Chip-Tool (0450MDJ): i-CON, i-CON2, DIGITAL 2000 A, SMT UNIT 60 A/AS and MICRO-CON 60 iA. Stations used with the desoldering tweezers TC40 (0420EDJ): Rework 80 and SMD 8000.
ERSADUR soldering tips are high-quality and built for continuous operation. In a special galvanic process they are plated with an iron layer and protected against corrosion and oxidation by an additional chromium layer. Perfect heat transfer protects the soldering iron's heating element from overheating and premature wear.
Technical data
| Property | Value |
|---|---|
| Tip coating | Long-life tip |
| Tip shape | 90° angle |
| Version | Straight |
| Tip diameter/width | 15.00 mm |
| Shaft outer diameter | 3.00 mm |
| Total length | 81 mm |
| Tip series | 452 |
| RoHS compliant | Yes |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0452QDLF150 |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008087499 |
| ESD equipment | ESD Lötstationen |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |











