Desoldering Tip for X-Tool, 2.3 mm inner / 4.8 mm outer, nickel-plated - Ersa 0722EN2348
Lead time
1 week
ERSA
Original product
Net price (excl. VAT)
€19.47
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
ER-0722EN2348
Manufacturer no.
0722EN2348
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.0722EN2348
EAN4003008076332
Country of originGermany
ConditionNew
Article
ER-0722EN2348
Nickel-plated ERSADUR desoldering tip for the Ersa X-Tool, with a 2.3 mm inner and 4.8 mm outer diameter. Part of tip series 722, it delivers clean, reliable solder removal. Compatible with DIGITAL 2000 A, i-CON 2 and i-CON Vario 2/4 running the X-Tool.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€19.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
DUR Desoldering Tip for X-Tool, 0.8 mm inner / 2.1 mm outer - Ersa 0722ED0821
€23.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Desoldering tip for X-Tool, 0.6 mm inner / 1.5 mm outer, nickel-plated - Ersa 0722EN0615S
€18.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
ERSADUR desoldering tip for the Ersa X-Tool desoldering iron. Inner tip diameter 2.3 mm, outer tip diameter 4.8 mm, nickel-plated, straight design, tip series 722.
Suitable for DIGITAL 2000 A with vacuum station (0DIG20AXT) with the X-Tool desoldering unit (0720ENJ), DIGITAL 2000 A with Venturi unit for external compressed-air supply (0DIG20AVU) with the X-Tool and XTOOLKIT1, i-CON 2 as well as i-CON Vario 2 and 4 with the X-Tool desoldering unit.
Technical data
| Inner tip diameter | 2.3 mm |
| Outer tip diameter | 4.8 mm |
| Tip diameter/width | 2.30 mm |
| Soldering-tip coating | nickel-plated |
| Design | straight |
| Tip series | 722 |
| RoHS compliant | Yes |
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | 0722EN2348 |
| Manufacturer | Ersa |
| Country of Manufacture | Germany |
| EAN | 4003008076332 |
| ESD equipment | ESD Lötstationen |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.010000 |
| GPSR manufacturer information | Ersa GmbH, Leonhard Karl Str. 24, DE-97877 Wertheim, www.kurtzersa.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










