Metcal PTTC-606. PTTC 600 soldering tip series, blade-shaped 22° curved, 20.5x12.7 mm
METCAL
Original product
Net price (excl. VAT)
€106.13
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL24717
Manufacturer no.
PTTC-606
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.PTTC-606
ConditionNew
Article
WL24717
PTTC 600 soldering tip series, blade-shaped 22° curved, 20.5x12.7 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€106.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal PTTC-604. PTTC 600 soldering tip series, curved blade 22°, 6.35x12.7 mm
€81.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Metcal PTTC-601. PTTC 600 series conical soldering tip 0.4x19 mm
€81.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- suitable for temperature sensitive applications
- compatible with MX-PTZ handpiece
- for processing chip and SOIC packages
Product details
| item number | WL24717 |
| model | PTTC-606 |
| manufacturer | METCAL |
| manufacturer item number | PTTC-606 |
| order unit | pair |
| product series | PTTC 600 Series |
| tip dimensions | 20,5 x 0,7 mm |
| tip length | 12.7 mm |
| tip shape | blade-shaped |
| tip alignment | bent |
| tip temperature | 357 °C |
| suitable handle | MX-PTZ |
| Manufacturer Nr. | PTTC-606 |
|---|---|
| Manufacturer | Metcal |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | OK International Ltd Eagle Close, Chandlers Ford GB-SO53 4NF Hampshire www.metcal.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
