Knipex 95 05 190. Combination scissors, handles molded with plastic, 190 mm
KNIPEX
Originalprodukt
Net price (excl. VAT)
€17.46
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Lieferbar
Schneller Versand
Artikel
WL36879
Hersteller-Nr.
95 05 190
Neuware
Fachhändler seit 2009
Originalprodukt
Weltweiter Versand
Artikeldaten
Hersteller-Nr.95 05 190
ZustandNew
Article
WL36879
Combination scissors, handles molded with plastic, 190 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€17.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 78 71 125. Electronic-Super-Knips, side cutter for fiberGlasss, 125 mm
€21.07Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 776E. Waver Erem 776E Pointed Relieved Head Tip Cutter For Perfect Cut Strong Sharp And Precise
€76.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
For cutting cardboard, plastic, Al, Ms and Cu foils. Not suitable for steel wire and sheet iron. Hardened cutting edges with precision grinding. With opening spring and ratchet. Clamp protection prevents crushing injuries. Adjustable screw joint.
- For cutting cardboard, plastic, Al, Ms and Cu foils.
- Not suitable for steel wire and sheet iron
- Hardened cutting edges with precision grinding
- With opening spring and ratchet
- Pinch protection prevents crushing injuries
- Adjustable screw joint
Product details
| item number | WL36879 |
| model | 95 05 190 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 95 05 190 |
| dimensions (LxWxH) | 190 mm x 52 mm x 15 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 264 mm x 94 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 1.266 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 190 mm |
| type of handle | Overmoulded with plastic |
| type of shears | combination scissors |
| Manufacturer Nr. | 95 05 190 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










