Knipex 03 05 200. Combination pliers, chrome-plated, 200 mm
€23.20
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61290
Manufacturer Nr.
03 05 200
Combination pliers, chrome-plated, 200 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€23.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 09 01 240. "Lineman's Pliers" high-strength combination pliers, American model, black atramentized, 240 mm
€36.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 87 02 250. Cobra high-tech water pump pliers, gray atramentized, wrench size 46 mm, 250 mm
€27.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL41634 | 140 mm |
| WL23710 | 160 mm |
| WL23711 | 180 mm |
| WL61290 | 200 mm |
With gripping zones for flat and round material for versatile use. With cutting edges for soft and hard wire. Long cutting edges for thicker cables. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC. - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 3,8mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2,5mm - Cutting values Cu-cable, stranded: Ø 13,0mm - Cutting values Cu-cable, stranded: 16,0mm²
- With gripping zones for flat and round material for versatile use
- With cutting edges for soft and hard wire
- Long cutting edges for thicker cables
- Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC
Product details
| item number | WL61290 |
| model | 03 05 200 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 03 05 200 |
| dimensions (LxWxH) | 205 mm x 60 mm x 21 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 324 mm x 124 mm x 51 mm |
| Packaging volume | 2.049 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 5746 |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| ESD safe | no |
| VDE | no |
| tool length | 200 mm |
| description head | Chrome-plated |
| type of handle | With multi-component handles |
| Cutting value copper cable, multistranded | 16 mm² |
| Cutting value copper cable, multistranded (diameter) | 13 mm |
| cutting value wire diameter hard | 2.5 mm |
| cutting value wire diameter medium | 3.8 mm |
| type of pliers | combination pliers |
| Manufacturer Nr. | 03 05 200 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










