Knipex 92 81 02. ESD tweezers with interchangeable tips, Smooth, Premium stainless steel, 130 mm
KNIPEX
Original product
Net price (excl. VAT)
€27.37
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL62981
Manufacturer no.
92 81 02
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.92 81 02
ConditionNew
Article
WL62981
ESD tweezers with interchangeable tips, Smooth, Premium stainless steel, 130 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€27.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dumont 0301-15ACESD-CO. ESD cutting tweezers type 15AC, Carbon
€50.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
C.K T2388D. ESD precision tweezers 4A.SA ESD, 110 mm
€22.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tip width | tip thickness | tip shape |
| WL62980 | 2 mm | 0.4 mm | straight / blunt |
| WL62981 | 0.6 mm | 0.4 mm | straight / pencil-point |
| WL62982 | 0.7 mm | 0.4 mm | bent / pencil-point |
| WL62983 | 2 mm | 1 mm | straight / blunt |
| WL62984 | 0.6 mm | 0.7 mm | straight / pencil-point |
Product details
| item number | WL62981 |
| model | 92 81 02 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 92 81 02 |
| dimensions (LxWxH) | 135 mm x 10 mm x 17 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 172 mm x 61 mm x 20 mm |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| tip width | 0.6 mm |
| tip thickness | 0.4 mm |
| tip shape | straight, pencil-point |
| ESD safe | yes |
| VDE | no |
| tool material | stainless steel |
| tool length | 130 mm |
| tweezers type | tweezers with changeable tips |
| Manufacturer Nr. | 92 81 02 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










