Festo CLR-63-50-R-P-A (535468) Linear/Swivel Clamp
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
CLR-63-50-R-P-A
Linear/Swivel Clamp
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DWA-50-125-Y-G (565724) Hinge Cylinder
Festo DW-80-50-Y-G (565793) Hinge Cylinder
Total price
| Total stroke [mm] | 73 |
| Piston diameter | 63 mm |
| Piston rod thread | M10 |
| Swivel angle | 90 deg ± 2 deg |
| Clamping stroke [mm] | 50 |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Construction set up | Piston piston rod cylinder tube |
| Position detection | For proximity switch |
| Swivel direction | Right |
| Operating pressure [bar] | 2 to 10 |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -10 to 80 |
| Effective clamping strength at 2 bar [N] | 441 |
| Effective clamping strength at 4 bar [N] | 823 |
| Effective clamping strength at 6 bar [N] | 1.386 |
| Max. tightening torque Clamping finger screw [Nm] | 47,0 |
| Theoretical clamping strength at 6 bar [N] | 1.682 |