Festo DSNU-16-70-PPS-A (1908280) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSNU-16-70-PPS-A
This Item:
Festo ESNU-32-25-P-A (196377) Round Cylinder
Festo DSNU-20-20-PPS-A (1908299) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 70 |
| Piston diameter | 16 mm |
| Piston rod thread | M6 |
| Dampening | PPS: Self-setting pneumatic end position dampening |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 103,7 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 89,9 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 2 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 120,6 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 23,0 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 4,6 |